Denne evaluering er foretaget inden for de første seks måneder af ‘den ny hf’. Den betegner derved et øjebliksbillede af en implementeringsproces. Det er vigtigt at holde sig for øje, for det blev tydeligt under kontakten med skolerne, at lærere og ledere parallelt med udmøntningen af reformen lærte nyt. Dette aspekt er underbelyst i denne rapport. Den giver alene et billede af, hvordan arbejdet med at konkretisere reformens strukturer og intentioner så ud i en begrænset periode – og den lægger endog vægten på de punkter, hvor dette arbejde forekommer vanskeligst.
Forskningsdatabase
Tilbage
Abstract
Fakta
Titel
Evaluering af nydannelserne på det to-årige hf
Forfatter(e)
Peter Henrik Raae, Torben Spanget Christensen og Elsebeth Lauridsen
Udgiver
Institut for Kulturvidenskaber, Syddansk Universitet
Udgivelse
Gymnasiepædagogik, Nr. 58, s. 99-162
Genre
Evalueringsrapport
Omfang, antal sider
64
Udgivelsesår
2006
Udvikling, ledelse og lærerprofessionen
Nyt fra Gymnasieforskning
Få Nyt fra Gymnasieforskning direkte i din indbakke.
Du får:
- Oversigter over den nyeste forskning i vores database indenfor netop dine fag og interesseområder
- Nyheder om vores magasin, podcast, konferencer og nye tiltag
Er du ansat på en institution, der abonnerer på Gymnasieforskning, kan du, ud over Nyt fra Gymnasieforskning også få adgang til magasin-arkivet online, ved at logge ind eller oprette en bruger-profil.
Ups. Der er gået noget galt. Opdater siden og prøv igen.
Seneste magasin
Viden, der inspirerer og kan bruges i praksis
Tegn abonnement på vores magasin Gymnasieforskning og få den nyeste forskningsviden om de gymnasiale uddannelser – direkte målrettet undervisere og ledere i gymnasiesektoren.