Forskningsdatabase
Abstract

Et større nationalt projekt har sat sig for at undersøge hvilke potentialer, begrænsninger og faldgruber brugen af digitale medier og netmedierede kommunikationsfora kan have, når det drejer sig om at understøtte undervisningskommunikation og elevernes videnskonstruktion. Dets undersøgelser viser, at teknologibrug kan understøtte undervisningen på en række relevante punkter.

Fakta
Titel
Teknologi og læring i de gymnasiale uddannelser
Forfatter(e)
Helle Mathiasen
Udgiver
REVY: Tidskrift for Danmarks Forskningsbiblioteksforening
Udgivelse
REVY: Tidskrift for Danmarks Forskningsbiblioteksforening, 2012 (35), s. 14-16
Genre
Forskningsartikel
Omfang, antal sider
3
Udgivelsesår
2012

Seneste magasin

Magasin #34

Magasin #34

 er ude nu

Relationer er afgørende for elevers trivsel og læring. Men hvor meget af sig selv skal man give? Fokus på det meningsfulde, men også svære relationsarbejde.

Læs desuden om
Det tænkende klasserum AI - eleverne ved godt, når det fremmer læring
Magasin #33
Magasin #32
Magasin #31
Magasin #30
Magasin #29
Magasin #28

Viden, der inspirerer og kan bruges i praksis

Tegn abonnement på vores magasin Gymnasieforskning og få den nyeste forskningsviden om de gymnasiale uddannelser – direkte målrettet undervisere og ledere i gymnasiesektoren.